Rozszerzony Program Aktywna Szkoła
szansą na lepszą przyszłość
Program Aktywna Szkoła wkracza w nowy etap rozwoju, oferując jeszcze więcej możliwości dla dzieci i młodzieży. W 2025 roku zostały wprowadzone zmiany odpowiadające na potrzeby uczestników i organizatorów. Nowy filar – Aktywny AS – łączy zajęcia weekendowe z aktywnościami na Orlikach, a jego głównym celem jest systematyczna aktywizacja sportowa dzieci i młodzieży. Nabór do zadania Aktywny do Kwadratu zakończył się ogromnym sukcesem – przyjęto 7625 wniosków. Stanowi to wzrost o 8,29% w porównaniu do ubiegłego roku, co pokazuje rosnące zainteresowanie programem.

Czym jest Aktywny AS?
Projekt skierowany jest do:
- samorządów (JST) – które mogą składać wnioski na realizację ogólnodostępnych zajęć sportowych na wszelkich obiektach sportowych, takich jak Orliki, boiska czy hale sportowe.
Wnioski mogą być również składane przez jednostki organizacyjne JST – m. in. ośrodki sportu i rekreacji czy szkoły. - organizacji sportowych (OS), takich jak kluby sportowe, fundacje, stowarzyszenia czy związki sportowe, które dysponują odpowiednią infrastrukturą i wykwalifikowaną kadrą. Program skierowany jest wyłącznie do nowych grup w klubach – angażujących osoby nietrenujące regularnie. Uczestnicy nie mogą ponosić żadnych kosztów związanych z udziałem w zajęciach sportowych.
- prowadzącym zajęcia sportowe musi być osoba (np. trener, animator, instruktor, nauczyciel wychowania fizycznego, przedstawiciel organizacji sportowej) wytypowana przez jednostkę samorządu terytorialnego lub organizację sportową, która posiada odpowiednie kwalifikacje – wiedzę, umiejętności i doświadczenie, zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa.
- zajęcia mogą być prowadzone w okresie od 1 marca do 30 listopada 2025r.
- grupa ćwiczebna, musi liczyć co najmniej 10 osób, a w przypadku prowadzenia zajęć dla osób z niepełnosprawnościami, liczebność grupy powinna wynosić co najmniej 5 osób.
- stawka dofinansowania 1 godz. (60 min.) zajęć sportowych wynosi 90 zł (brutto).
Rozpoczęcie rekrutacji do Aktywnego AS-a zaplanowane jest na 13.02.2025 r., a zakończenie na 7.03.2025r.
Jak dołączyć do Aktywnego AS-a?
1
Pierwszym etapem jest rejestracja kont w systemie:
- JST (nie dotyczy osób posiadających już konta)
- przedstawicieli organizacji sportowych (np. klubów sportowych)
2
Zarejestrowany przedstawiciel składa wniosek po zalogowaniu do systemu.
- uzupełnienie danych wnioskodawcy
- wprowadzenie dane obiektów, na których prowadzone będą zajęcia
- wskazanie grup ćwiczebnych wraz ze wskazaniem prowadzących
3
Wypełnienie wniosku przez prowadzących
Prowadzący uzupełnia część wniosku dotyczącą swojego wykształcenia, doświadczenia i
planowanych działań

Zgłoś Się do programu Aktywny AS
Najcześciej zadawane pytania
1. W jakim okresie można realizować zajęcia sportowe w ramach zadania Aktywny AS?
W roku 2025 zajęcia w ramach zadania Aktywny AS będą realizowane od 1 marca do 30 listopada (z wyłączeniem dni świątecznych). Zajęcia sportowe można realizować od poniedziałku do niedzieli.
2. Jaki jest termin składania wniosków w zadaniu Aktywny AS?
Zgodnie z aktualną informacją wnioski w zadaniu Aktywny AS można składać od 13.02.2025 r. do 07.03.2025 r.
3. Kto może złożyć wniosek w zadaniu Aktywny AS?
Wniosek w zadaniu Aktywny AS mogą złożyć:
- samorządy (JST) – które mogą składać wnioski na realizację ogólnodostępnych zajęć sportowych na wszelkich obiektach sportowych, takich jak: Orliki, boiska czy hale sportowe;
- jednostki organizacyjne JST – m. in. ośrodki sportu i rekreacji czy szkoły;
- organizacje sportowe (OS) takie jak: kluby sportowe, fundacje, stowarzyszenia czy związki sportowe, które dysponują odpowiednią infrastrukturą i wykwalifikowaną kadrą.
4. Kto może prowadzić zajęcia w Aktywnym AS-ie?
Prowadzącym zajęcia sportowe musi być osoba (np. trener, animator, instruktor, nauczyciel wychowania fizycznego, przedstawiciel organizacji sportowej) wytypowana przez jednostkę samorządu terytorialnego lub organizację sportową, która posiada odpowiednie kwalifikacje – wiedzę, umiejętności i doświadczenie, zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa.
5. Co to znaczy, że Prowadzący musi utworzyć grupę ćwiczebną?
Osoba prowadząca zajęcia w programie Aktywna Szkoła zobowiązana jest do utworzenia
i zgłoszenia Realizatorowi krajowemu grupy ćwiczebnej, która musi liczyć co najmniej 10 (dziesięć) osób. W przypadku prowadzenia zajęć dla osób z niepełnosprawnościami liczebność grupy musi wynosić co najmniej 5 (pięć) osób.
KONTAKT:
Tel.: +48 455 409 423
E-mail: kontakt@aktywnaszkola.pl